top of page

LEO LUNATIC | LEO IN CRIMELAND
16 OCAK - 10 ŞUBAT 2024

Paragraf metniniz.jpg

LEO LUNATIC'İN “LEO IN CRIMELAND SERGİSİ MERKUR’DE 

 

İstanbul'un öncü sanatçı ve tasarımcılarından Leo Lunatic, MERKUR ile yepyeni bir sergiye hazırlanıyor!

İstanbul'un sanat sahnesine yenilikçi ve renkli bir soluk getiren sanatçı ve tasarımcı Leo Lunatic, kreatif serüvenine bir yenisini daha ekliyor. İkonik panda, Roma ve Grek büstleri ile İstanbul sokaklarına damgasını vurmuş ve dünya çapında büyük bir kitleye ulaşan sanatçı ‘’Leo in Crimeland’’ 16 Ocak’ta MERKUR’de izleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor.

1987 yılında Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde doğan Leo Lunatic, 1998 yılında İstanbul'a taşındığında şehrin duvarlarını ve trenlerini renkli sprey boyalarla süsleyerek sanat olculuğuna başladı. Eserlerini çoklu ortamlarda üreterek ve birçok önde gelen marka ile iş birlikleri gerçekleştirerek kentsel sanat sahnesine katkıda bulunuyor.

Leo Lunatic, en bilinen figürü"Panda" ile 2013 yılında İngiliz The Guardian dergisi okurları tarafından "Dünyanın En İyi 15 Graffiti Sanatçısı" arasında gösterildi. O zamandan beri Nike, Puma, Converse, Tommy Hilfiger, Mavi, Levi's,GRMY, Warner Bros, Guinness gibi birçok önemli markayla iş birliği yapan sanatçı, aynı zamanda TEB, Yapı Kredi, H&M, Mini Cooper, Turkcell, YOOMimarlık, İstanbul '74, Soho House İstanbul gibi markalarla da sanat yolculuğu sırasında birçok iş birliği gerçekleştirdi.

Sanatçının eski ile yeni, modernile antik arasında kurduğu denge, sadece kendi bakış açısını yansıtmakla kalmıyor; aynı zamanda bin yılı aşkın süredir çeşitli kültürlerin harmanlandığı günümüz İstanbul'unu da yansıtıyor. 2015 yılında çalışmalarını Türkiye'nin ötesine taşıyan Leo Lunatic, kısa sürede dünya çapında tanınan bir sanatçı haline gelerek sanatsal izlerini Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Portekiz, İspanya, Almanya, Romanya, Yunanistan, Rusya ve benzeri ülkelerde bırakmaya başladı.

Deneysel bir sanatçı olarak, sanat ve onun çok disiplinli alanları konusundaki sınırları zorlamaya devam ediyor.

bottom of page