top of page

SANTIAGO VILLANUEVA | TERAPİ TEORİSİ
6 EKİM - 10 KASIM 2016

s.t 80 . 2014. polystyrene,wood, fiber glass and lacquer. 166 x177x28 cm. .jpeg

“TERAPİ TEORİSİ” SERGİSİ MERKUR’DE 

İspanyol sanatçı Santiago Villanueva’nın ‘’Terapi Teorisi’’ adlı sergisi 6 Ekim Perşembe Günü Merkur’de açılıyor.

Sanat, beden ve zamanın yakın bir deneyimi ve güzelliğin esas muhatap haline geldiği içsel bir portre arayışı olarak ortaya çıktı. Barthes’in sözlerinde ‘’sıkıştığımız duruma doğru kıvrılan, hızlı, yaşamdan bir sayfa ve lisanın ipeksi bir tadı.’’

 

Hiçbir şey kalıcı değildir; değişen bir denge vardır: olmak zorunda olan bir kehanet gibi içsel güçleri tasvir eden geçişler vardır. Dönüşümsel bir sürecin tam ortasında yakalanmış hareketler, yani eylemsizlik, gelişimin bir parçası veya istek ve uyarıcı olarak nitelendirilebilir.

 

Bu eserler, sadece hislerle yorumlanabilecek hareketlerle ilgili. Bu sebeple, eserler, basit görsel zevki veya dokunma duyularını provoke etmek için değiller. Aksine, arzu hissini harekete geçirmeye, bizi duygusal olarak, objeler içimize işleyinceye ve duyguları derin ve öznel bir yerde hissedinceye kadar tahrik etmeye  davet ederler.

Bu bütün konsept, bunun için, birbiriyle etkileşim halinde olan iki dilin dualitesinin özü olarak inşa edilmiş ve tanımlanmıştır: biri konu ve diğeri duygular. Burada anlatıcı bir araç olarak endüstriyel üretimin yumuşak derisi, içsel organik duyguların kristalleşmesi, bir çeşit paradoks kullanılmıştır.

New York’ta sergilenen, Santiago Villanueva’nın da katıldığı, toplu sergi Four Points of View şovunun kataloğu için yazılmış olan bir yazıda, sanatçının garip perspektifinin formları, Jean Baudrillard tarafından kurulan, gerçekliğin ütopik sunumu duygusu verilerek, onun haritası, simülasyonu hiper-realite temasıyla bağdaştırılmış, bizim zamanımızda gerçeğin kendi zayıflığından daha daha iyi olduğu derecesinde bir gerçeklik hissine erişmiştir.

Bunu yanlış anlayan herkes ve herşey Santiago Villanueva’nın işlerini anlayamayacak ve, belki de, sadece basit bir estetik yargıyla yetinmesi gerekecektir.

 

Santiago Villanueva (Madrid, 1964)

 1985’ten beri Villanueva, plastik sanatları Madrid’de kentçilik uzmanlığı ünvanını aldığı Superior of Arqitecture Üniversitesi’ndeki çalışmalarıyla birleştiriyor. İşlerini sergilemeye 1986’dan başlayarak, İspanya, Portekiz, Hollanda, Peru ve E.E.U.U. (Miami) ‘de birçok kişisel sergi açtı. 1993’te, sanatçı, Madrid Autumn Saloon’da genç sanatçı olarak ilk Perez Gil ödülüne layık görüldü. Aynı zamanda, Baleares Adaların’da “Concurso para a escultura da Praça de Sant Llorenç” birincilik ödülünü aldı. Şu anda Palma de Majorca’da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.

bottom of page