top of page

ARZU AKGÜN | SPONTANE TUTKULAR
9 NİSAN - 30 NİSAN 2012

Mutluluk, 115x170 cm, Ahşap Üzeriene Karışık Teknik, 2012 .jpeg

ARZU AKGÜN'ÜN “SPONTANE TUTKULAR” SERGİSİ MERKUR'DE

Merkur tarafından temsil edilmekte olan Arzu Akgun, ikinci kişisel sergisi “Spontane Tutkular” başlıklı sergisiyle 9 Nisan – 30 Nisan  2012 tarihleri arasında yeni yapıtlarıyla izleyicilerin karşısına çıkıyor. 

Arzu Akgün, “Spontane Tutkular” adını verdiği yeni serisindeki yapıtlar hakkında şunları söylüyor: “Gündelik yaşamımızın temel işlevleri tüketim ürünlerine dönüştürülüyor. Sergimdeki yaratım süreci bu tüketim malzemelerinin kendilerinden ortaya çıkıyor. Varolan ögeleri, formları kullanarak (vitrin, alışveriş mekanları vb.) nesnelerle ve bireyle kurduğum bağı vurgulamak istiyorum. Tutku nesneleri olarak da düşündüğüm makyaj malzemeleri ve estetik görünümlü kadın figürlerini resmime taşıyorum. Böylece tüketim nesnelerinin zengin görsel katmanından yararlanmış oluyorum. Amacım, var olan bir nesneyi yeniden resmetmek değil; bunları özgün bir niyete göre kullanmak ya da onlarda değişiklik yapmak...”

Sanatçının, bu olgular üzerinden yola çıktığı sergisinde kadın imgesinin ve tüketim kültürünün hakim olduğu resimlerde, Akgün’ün kendine özgü tekniği dikkat çekmektedir. Geleneksel bir yöntem olan ahşap baskı tekniğini yeniden yorumlayan sanatçı kendine özgü bir tavır geliştirmiştir. Ahşap yüzeye müdahale ederek oluşturduğu resimlerini, figürlerin üçüncü boyuta taşınmasıyla ve kullandığı renk paletiyle başkalaştırıyor Arzu Akgün. 

Arzu Akgün’ün “Spontane Tutkular” başlıklı sergisi 9 Nisan – 30 Nisan  2012 Tarihleri arasında Merkur’de izlenebilir. 

bottom of page