top of page

ARZU AKGÜN | ROMANTİK DUYUMSAMANIN MEKANI
23 EYLÜL - 21 EKİM 2023

_sınır ll_  90x90cm ahşap üzeri kazıma akrilik ve matbaa boyası 2023  .jpg

ARZU AKGÜN'ÜN “Romantik Duyumsamanın Mekanı” SERGİSİ MERKUR’DE 

 

Arzu Akgün’ün uzun bir aradan sonra yeni sergisi “Romantik Duyumsamanın Mekanı” 23 Eylül- 21 Ekim 2023 tarihleri arasında MERKUR’de açılıyor.

Konu olarak seçilmiş manzara, peyzaj resimlerinde, sadece doğa tasviri değil, aynı zamanda sanatçının tinselliğinin derin izlerini görürüz.

Bu da belgeselci ve gerçekçi üsluptan ziyade, doğa ile kurulan ruhsal ilişkinin simgesel yansımasıdır. Duyular aracılığı ile edinilen izlenimler, her insana özgü simgesel bir algı dünyası yaratır. Adler'in de dediği gibi; ''Algı basit bir fiziksel görüntü olmaktan öte bir şeydir; içsel yaşamla ilgili en kapsamlı sonuçların çıkarılabileceği ruhbilimsel bir işlevdir.'' 

Tinselliği ile birlikte ele alınan doğa görüşü, modern dünyanın maneviyat ve duygu kapılarını sonuna kadar aralamaktadır. Bu sebepten var olan düşsel gerçeklik, öznel verilerle oluşturulmuştur.

 

Sanatçının sergisiyle ilgili yorumu ise; “Doğayı yalnızca belgeselci veya gerçekçi üslupla resmetme amacının ötesinde, doğa ile kurduğum ruhsal ilişkinin yansıması olarak değerlendirebiliriz. Bu sebepten resimlerimdeki manzara, ağaç, kuru dallar ile yapraklar simgesel göndermelerle okunabilecek şeylere dönüşmüştür. Ruhsal derinliğin yansımasını, doğadan alarak yeniden varlık kazanma çabasının sembolü olmuşlardır.”

 

Arzu Akgün Dokuz Eylül Üniversitesi Resim Bölümü Mezunu

bottom of page