top of page

EVREN SUNGUR | KAFALAR ÇİFT // KEDİLER BÜYÜK - DOUBLE HEADS // BIG CATS
30 MART - 30 NİSAN 2024

01 - influencer - tüyb - 200x324 cm (diptych) - 2024.jpg

EVREN SUNGUR'UN

“Kafalar Çift // Kediler Büyük

Double Heads // Big Cats”

SERGİSİ MERKUR’DE 

 

Evren Sungur’un “Kafalar Çift // Kediler Büyük” isimli kişisel sergisi 30 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında MERKUR’de izlenebilir.

 

“Kafalar Çift // Kediler Büyük” gündelik hayatta çokça karşılaştığımız bir konuya ismi gibi neşeli bir bakışla yaklaşıyor. Evren Sungur’un dört yıl aradan sonra açtığı altıncı kişisel sergisi birbirini tamamlayan iki ayrı seriden oluşmakta; “Nobody” ve “Influencer” serileri aynı konuyu ele alıyor: Aidiyet.

 

“Nobody” serisinde ait olmadığı bir yere adeta başka bir boyuttan düşmüş gibi görünen figürler bedensiz olarak sadece portreleriyle görülmekte. Tüm hayvanların aksine yaşamak için kendi habitatını yaratan insanın doğada yaşamaya uygun olmayışı ile kendini hiçbir yere, kendi yarattığı habitata dahi, ait hissedemeyen insanın trajedisi bağdaştırılıyor.

 

“Influencer” serisinde ise insanın aidiyet sorunu ile mücadelesinde varlığını büyük bir coşkuyla ispatlama eylemi görülmekte. Bu ispat bir çaba ve abartıyı beraberinde getiriyor. Dikkat çekici kostümü, çalışılmış pozları ile karakterini yansıtacak her aracı kullanan ve her mekânı kendi varlığına hizmet eder bir fona dönüştüren “Influencer”; aidiyetini fiziksel bir mekân, yuva ya da şehre değil, bir zamana/döneme inşa ediyor. Soyut bir kavrama ait olarak belki sonsuz bir yaşamın sırrını işaret ediyor. Tuvale sığmayan büyük cüssesi ve güçlü dev elleri; abartılı duruşunu destekleyen yüksek özgüvenini gösteriyor.

 

“Kafalar Çift // Kediler Büyük” ismi Sungur’un “Influencer” serisini hazırlarken eskiz defterine kendisi için aldığı bir nottan geliyor. Sergi ismiyle birlikte galeri mekânında yer alan sanatçının dev paleti, fırçaları ve bitmiş boya tüpleri gibi atölyeden detaylar ise sanatçının izleyicisiyle paylaştığı mahreminden kendisine ait ispatlar olarak düşünülebilir.

 

30 Mart’ta açılacak sergi 30 Nisan’a kadar ziyaret edilebilir.

bottom of page