top of page

HASAN PEHLEVAN | EV
21 EKİM - 15 KASIM 2014

_Martiropolis_, 150 x 150 cm, Tuval Üzerine Karışık Teknik, 2014 .jpeg

HASAN PEHLEVAN'IN “EV” SERGİSİ MERKUR’DE 

Hasan Pehlevan “EV / HOME” adını verdiği sergisini 21 Ekim Salı günü 18.00 – 20.00 saatleri arasında MERKUR’de açacak.

“EV” insanın dünyası, aynı zamanda doğa ile olan bağının ne kadar koptuğunu da gösteren bir simgedir. İnsanın makro bir evrenden mikro bir evren olan “EV” içine yerleşme süreci aynı zamanda doğayı yeniden bir şekillendirme deneyimidir. “EV” doğanın bir yanılsamasıdır, tavandan odaya yansıyan yapay ışık, duvarların rengi, üzerinde yaşadığı halı, beslendiği mutfak onun için doğanın ta kendisidir.

Sanat, doğadan kopmayı başardığı oranda bir gerçekliğe dönüşür. “EV” ile özdeşleşen Oz büyücüsünde Dorothy'nin, içinde yaşadığı dünyanın gerçekliklerinden kurtulma çabası onun büyülü, renkli bir dünyaya uyanmasına yol açar. Uyandığı dünya bir tanrı tarafından değil de, Dorothy’nin istemleri doğrultusunda şekillenmektedir.

Renkler rüya ve gerçeklikler dünyasından kurtulmanın imgesidir. “EV” imgesi üzerinden hareketle imajlar üreten Hasan Pehlevan adeta dünyayı tekrardan renklendirmekte ve renkler ile yaşam arasında tekrardan bir bağ kurmaya çalışmaktadır. Günlük hayatta rastlanılan birçok nesneyi gözlemler ve bu bağlamlarda işler üretmektedir. Onun için zemine serili halı motifi doğanın tüm renklerini barındıran bir doğa harikası, sokak lambasından yansıyan ışık tayfları evrenin tüm gizemlerini sunan bir kaynak, kapısını araladığı gardıroptan görünen elbise desenleri adeta üzerinde gökkuşağı parlayan bir çağlayana dönüşmüştür.

 

Yaşanmışlıklar üzerinden yola çıkan sanatçı 3. kişisel sergisini geçmiş ve gelecek üzerinden okumalar yaparak gerçekleştirmiştir. Bireyin kendi ile özdeşleştirdiği form, biçim ve yapılara dikkat çekmeye çalışmıştır. Bu metaforlaşmış formlar etkin bir şekilde dil kullanımının yanı sıra görsel anlatımı da ön plana çıkarmakta. Sanatçı, kendi etrafında bulunan ama fark edilmeyen ve yok olmaya bırakılmış formlar üzerinden işlerini üretmektedir.

 

Daha önceki çalışmalarında çizgisel ifade olarak yazı üzerine incelemeler yapan ve arkasından opart üzerine tez çalışmalarına devam eden sanatçı bu sefer karşımıza renkli dinamik hareketli kompozisyonlar, kültür, çevre ve ev gibi terimleri ele alarak çıkmakta. Gözün görme alanı içerisinde belli bir alanı zoomlama ve dekoplama teknikleri ile detaylar sunmaktadır.”

bottom of page