top of page

OLMADI KAÇARIZ / TAKE IT OR LEAVE IT
10 ŞUBAT - 7 MART 2015

ŞİFA GİRİNCİ Restorasyon_ Instauration 50x50 cm Tuval Üzerine Yağlı Boya _ Oil on Canvas 2
Anchor 2

 “OLMADI KAÇARIZ / TAKE IT OR LEAVE IT” SERGİSİ MERKUR’DE 

Küratörler / Melike Bayık & Mergüze Günay

Sanatçılar:  Ali İbrahim Öcal, Didem Erbaş, Hayati Çitaklar, Horasan, Manbor, Mustafa Duymaz, Saliha Yılmaz, Şifa Girinci, Tunca Subaşı, Volkan Kızıltunç

Kentin yoğun temposu, trafik, çevre kirliliği ve doğal kaynakların yok olması tehdidi karşısında nefes alacak bir alan gerçekten kaldı mı?

 

Genç küratörler Melike Bayık ve Mergüze Günay 10 sanatçının katılımıyla bu soruya cevap arıyor...

 

Doğayı görmezden gelen; hatta ona karşı işleyen kentleşme süreci, tek tip kutuların içerisinde yaşamaya mahkûm, tabiat özlemini farklı ikâme yolları ile gidermeye çalışan ironik bir modern varoluş modeli ortaya koyar. Gökyüzünden boşluğa bırakılmış izlenimi yaratan binalar kolektif bilinci de kendilerine göre şekillendirir: eskinin tarım arazilerinin yerlerini bugün süslü ve göz boyayıcı oluşlarıyla bellekleri yıkayan “muazzam” binalar ve alışveriş merkezleri almıştır. Kitleler yerel kültürlerinden “sürülmüş”; dışlayıcı bir üst-kültüre adapte olmaya zorlanarak mutlak bir yabancılaşma veya ütopik hayallere sığınma tercihinde bırakılmıştır. Şehir hayatı doğaya dönme arzusunu artırırken bugün dönülecek bir ideal mekânın varlığı sorunu da aslında çözümsüzlüğün ifadesidir.  Dönüşen ve tükenen bir yaşam olanağının arayışı… 

Rüzgardan oluşan bir orkestrayı yöneten ağaçları izlemek... Toprağa öylece uzanıp gökyüzünü, yıldızları seyretmek mümkün olacak mı?

 

Ocak ayında “Pardon, Kaçıncı Kat?”  ile kentleşme üzerine bir söylem geliştiren serginin devamı niteliğindeki “Olmadı Kaçarız” sergisi 10 Şubat – 7 Mart tarihleri arasında MERKUR’de görülebilir.

Anchor 1
bottom of page