top of page

DUYGU SÜZEN | ECHO
4 MAYIS - 6 HAZİRAN 2015

Yüzey, Kâğıt üzerine mürekkep taşı ve çubuğu, suluboya, 83 x 153 cm, 2015 .jpeg

DUYGU SÜZEN'İN “ECHO” SERGİSİ MERKUR’DE 

Başarılı genç sanatçı Duygu Süzen mürekkep ve suluboya ile ürettiği büyük ebatlı kâğıt çalışmalarından oluşan “ECHO” adlı üçüncü kişisel sergisini 4 Mayıs Pazartesi günü MERKUR’de açıyor. Doğanın yankısını siyah ve beyazın tezatlığı üzerinden izleyiciye ulaştırmayı amaçlayan sergi 6 Haziran 2015 tarihine kadar izlenebilecek.

Sanatçı sergide yer alan işleri hakkında:

 

“Kişisel deneyimlerle birlikte, doğanın var olan biçimlerini yeniden kurgulama dürtüsü, bize “öteki” olarak aşina olduğumuz bir dünyaya girme olanağı tanır. İzleyici bu dünyaya dâhil de olabilir, kendini keşfetmek ve yansıtmak için bir rolü de üstlenebilir. Seçilen imgelerin ya da kurgulanan görsellerin denizinde zihin serbestçe dolaşabilir. Yeryüzü engindir, yapraklar boşluğa uzanır, bulutlar sislerin karanlık sırlarını çözer, doğa ise baş döndürücüdür, kutsaldır, aynı zamanda intikamcıdır… 

Kimi zaman biçimler bozulur, kimi zamansa tekrarlanır. Sesin bir yere çarpıp geri dönmesiyle oluşan eko gibi, seçilen bazı görüntüler doğanın bir yankısı gibidir. Öz-yaşamsal mekânlardan toplanan bu görüntüler, dağ ve suya benzetilen fırça ve mürekkebin işbirliğiyle, yin ve yang’ın bütünlük ve birliktelik ilkesini esas alır. Siyah/beyaz’ın kontrastlığıyla, güçlü duyguları harekete geçirerek izleyiciyi resme odaklamayı amaç edinir.” 

 

Duygu Süzen

bottom of page