top of page

SABİRE SUSUZ | SOBE
5 EYLÜL - 2 KASIM 2015

Olmayan Kadın II, 223x187cm, 2015, Bez Uzerine Toplu Igne ile Ilistirilmis ve Boyanmis Giy

SABİRE SUSUZ'UN “SOBE” SERGİSİ MERKUR’DE 

 

Sabire Susuz’un topluiğne ile tutturulmuş kıyafet etiketlerinden tasarladığı sergisi

“SOBE” 5 Eylül 2015 tarihinde MERKUR’ de açılacak.

Yaygın olarak tüm dünyada bilinen saklambaç oyunu ile Sabire Susuz, SOBE adlı 8. kişisel sergisiyle cinayete kurban edilen ve şiddete maruz kalan kadınları ironik biçimde ele alarak bakışları toplumsal gerçekliğimize odaklamayı hedefliyor.

Oyuncular arasından rasgele seçilen bir ebenin bir koluyla gözlerini kapatıp duvara yaslanarak kendi belirlediği sayıya kadar saymaya başlamasıyla, oyuna katılan herkesin saklanması esasına dayanır bu oyun. Saymayı bitirip gözlerini açtıktan sonra ebenin, saklananları bulup sobelemesi  ve oyuncuların da kazanabilmesi için ebeye görünmeden sayım yapılan duvara dokunup sobe diye bağırmaları gerekir.

Saklambaç oyununun sergiye konu olan gerçek yaşam versiyonunda ise ataerkil yapı ebeyi, kan bağı, gelenekler / toplumsal role indirgenmiş kadınlar ve çocuk yaştaki kızlar da zorla bu oyuna dahil edilerek saklanmaya zorlanan oyuncuları temsil eder. Ebe istediği mekanda istediği komutu vererek geri sayıma başlar. Sergi saklanmak istemeyen ve komutlara direnen kadınların, ebe ve yandaşları tarafından cinayet, intihar ve şiddetle ört-bas edilmeye çalışılmasına “SOBE” diyor. 

bottom of page