top of page

GECEYARISI KAHKAHASI
11 KASIM - 1 ARALIK 2015

“fruko” 150x200 cm, Alüminyum Üstüne Airbrush Boyama, 2015 .jpeg

“GECEYARISI KAHKAHASI” SERGİSİ MERKUR’DE 

MERKUR GALERİ

11 KASIM-1 ARALIK TARİHLERİ ARASINDA

ÇİN SANATINDAN ÖNEMLİ BİR SEÇKİYİ AĞIRLIYOR…

Avustralya Çin Vakfı’nın kurucusu Yashian Schauble’nin katkılarıyla gerçekleşecek Midnight Laughter / Geceyarısı Kahkahası sergisinin küratörlüğünü ArtReview dergisinin Asya editörü Aimee Lin üstleniyor.
 

Farklı medyumlardan yapıt üreten Chen Wei, Hu Weiyi, Li Qing, Ling Jian, Miao Xiaochun, Shao Yinong & Mu Chen, Zheng Jiang MERKUR’deki çalışmaları 11 Kasim saat 18.00’ de küratör Aimee Lin’in yapacağı açılışla birlikte 1 Aralık tarihine kadar izlenebilecek.

 

 “20.yy’ın en entelektüel Çinli yazarı Lu Xun (1981-1936),  bir keresinde, uyuyanı uyandırmayan ama etrafındaki tüm havanın bu kahkahayla yankılandığı boğuk bir ‘Geceyarısı Kahkahası’ duyduğu bir sonbahar gecesinden bahsetmiştir. Eğer burada sonbahar gecesi, tarihinin görkemini ve mirasını ve daha batılı bir modele hızlı evrimini gösteren modern Çin’in bir metaforu olarak kullanılırsa, o zaman bütün sanatçıların sanatsal uygulamaları da boğuk ama bütün hava boyunca yankılanan o kahkaha olurdu. Başka bir deyişle, sanatçıların yaptığı şey, kendilerine has seslerini kullanarak, gecelerin gündüzlerden daha uzun olduğu bir mevsimde, ışığın karanlıkla buluştuğu ve ikisinin sosyal tarihler ve insan ruhuyla kesiştiği vakitte, geçmişe, şimdiye ve geleceğe iştirak etmektir.” Aimee Lin

bottom of page