top of page

ERSAN DEVECİ  | MUTLU SON
3 ARALIK - 24 ARALIK 2015

“fruko” 150x200 cm, Alüminyum Üstüne Airbrush Boyama, 2015 .jpeg

ERSAN DEVECİ'NİN “MUTLU SON” SERGİSİ MERKUR’DE 

Çalışmalarında farklı malzeme ve teknikleri bir arada kullanan Ersan Deveci

3-24 Aralık 2015 tarihleri arasında MERKUR’de sanatseverlerle buluşuyor.

Genelde işlerine kitle kültüründe aşina olduğumuz objeleri, çeşitli araç ve gereçleri konu eden sanatçı; bunları zamanın ruhunu yansıtan birer etnografik nesne olarak görüp, sanatsal ifadesinin aracı yapar. “Mutlu Son” isimli bu sergisinde ise; gündelik hayatta yoğun olarak kullandığımız tüketim nesnelerinin buluntu ve atık hallerine odaklanır. Kurulu düzenin görünmeyen motivasyonu olan daima Mutlu Son! ile biten sonsuz tüketim arzularımızın özünde bir aldatmaca olduğuna inanır ve bu noktada ezilmiş içecek kutularını sergide bir eğretileme olarak kullanır.

Bir resimde aranan espas duygusu, sanatçının işlerinde bilinçli olarak yer almaz. Deveci, işlerinde reklam materyalleri kullanarak benzer tüketim ürünlerini tek tip reklam panosu formatında sergiliyor. Aynılığın ve tekdüzeliğin hissedildiği eserlerde, espasın eksikliği reklam estetiğine hizmet etmekte. Sanatçı resimlerinde buluntu nesneleri, yine onları beğeneceğimiz bir forma sokarak yeniden bize sunuyor. Oysa reklamı yapılan bu objeler çevreye giderek yaydığımız çöplerdir. Formun ve malzemenin estetiği ile içeriğin sevimsizliği kendi içinde bir tezatlık oluşturur, doğal olanla yapay olanı ters yüz eder ve izleyicinin beklentilerini boşa çıkarır.

Bu sergide sanatçı “mutlu son” söylemini bir yandan reklam stratejisi sloganı olarak kullanırken, öte yandan tükettiklerimizle mutlu sona ne denli yaklaştığımızı da hatırlatmak ister.

bottom of page