top of page

ASLI ÖZOK | KADIN
31 OCAK - 2 MART 2017

midi_10_dsc0195-1590.jpeg
Anchor 2

ASLI ÖZOK'UN “KADIN” SERGİSİ MERKUR’DE 

Merkur’deki ilk sergisini gerçekleştirecek ressam Aslı Özok ‘’KADIN’’ isimli kişisel sergisi ile 31 Ocak- 2 Mart 2017 tarihleri arasında Merkur’de sanatseverlerle buluşuyor.

 

Kadının ve erkeğin eşit olduğu toplumlarda özgürlükten insan haklarından ve sanattan söz edilebilir.

Kadın, yüzyıllardır toplum hareketlerinde, sanatta, felsefede, mitolojide; özgürlük, demokrasi ve adalet kavramlarının simgesi olmuştur. Kadın özgürlüğü, insanoğlunun özgürlüğüdür. Kadın figürü sanatçının resimlerinde yer alan en önemli plastik elemandır. 

 

Aslı Özok önceki sergilerinde yaşadığı çevre içinde ikonlaşmış; aktüel ve sanatla ilgili kadınların tüketim çağı  içinde bulundukları durumu izleyiciye sunarken; kısmi sorunlardan daha ziyade, sistemin yarattığı duruma bütünsel olarak bakmaktaydı.

“KADIN” resimleri sanatçının içinde yasadığı dönemin onda yarattığı etkilerin ifade bulması ile ortaya çıkmıştır.

“KADIN” sergisinde yer alan Garden of Armina kadınları, kadın figürünü eski ve yeni kumaş motifleri, iletişim ve ifade özgürlüğünün simgesi olan twitter’ın ikon haline gelmiş olan logosu ile buluşturuyor. Başörtülerden ve yazmalardan yola çıkan sanatçı; kadının kendi olma halini, aile ve toplum içindeki özgürlüğünü estetik bir yorumla sorgulayarak, izleyiciye sunuyor.

Sergi 31 Ocak 2017 tarihinden itibaren MERKUR’de görülebilir.

Anchor 1
bottom of page