top of page

METİN ÇELİK | KAOS - KOZMOS
10 NİSAN - 1 MAYIS 2017

Stones 1, Tuval üzeri yağlı boya, 25x25 cm, 2016 .jpeg

METİN ÇELİK'İN “KAOS-KOZMOS” SERGİSİ MERKUR’DE 

Metin Çelik yeni sergisi “Kaos-Kozmos” ile 10 Nisan- 1 Mayıs tarihleri arasında Merkur’de sanatseverlerin karşısında olacak.

“Kaos-Kozmos” adını verdiği sergi ile, doğa ve insanın grift yapısını kontrastlar bağlamında okuyan sanatçı, zaman, mekan ve figür ilişkisini metafizik bir estetikle ortaya koyuyor. Gerçekliğin kırıldığı, manipüle edildiği ve sonucunda yeni bir form alan bu resimler, büyülü gerçekliği barındıran bir atmosfer sunuyor bizlere... Bir düşün izinden gidip başka bir düşe dönüşüyor. 

Metin Çelik, hayatın içinde karşılaştığımız zıtlıkların ritmini resimlerine yansıtırken şu sözleri dile getiriyor: “Düzen(kozmos) ve düzensizlik(kaos) en temelde içinde olduğumuz evreni tanımlar. Biri bir diğerini yaratır ve sonra kaos tekrar hakim olur. Bu döngü bana kalırsa varoluşumuzun mikro düzeyde kodlarından biridir. Benim yaptığım, bu dengeyi kavramlar, form ve renkler üzerinden tuvale aktarmak... ”

Sanatçının son dönem işlerinin yeraldığı “Kaos-Kozmos” sergisinde, doğanın mutlak gücünü ve insanın varlık mücadelesini, uykuyla uyanıklık arası bir gerçeklikte izliyor olacağız.

Sergi 1 Mayıs’a kadar Merkür Galeride izlenebilinir.

bottom of page