top of page

NESLİ TÜRK | CORPUS MAGNUM
11 MART - 1 NİSAN 2019

img_0118-1817.jpeg

NESLİ TÜRK'ÜN “CORPUS MAGNUM” SERGİSİ MERKUR’DE 

Bedenin Sınırlarını Deneyimlemek

Nesli Türk’ün Corpus Magnum adını verdiği kişisel sergisi 11 Mart Pazartesi günü MERKUR’de açılıyor.

“Bedenin Hafızası (2011)” ve “Kara Duyu (2015)” sergileriyle hesaplaştığı duyumsamayı “Corpus Magnum” serisiyle başka bir plastiğe taşıyor. Hep beden, sıvılar, kıvrımlar ve “saçılma” ile derdi olmuştur Nesli Türk'ün. Bedenin saçıldığı büyüklüğü boyamak... Ötesi, dünyevi ve sonsuz!

Nesli'nin güçlü desenine ve boya sürüşüne eşlik eden bu yaklaşım, “Corpus Magnum” ile eskizin hafifliğine dönüşerek sökün ediyor gözlerimize. İnsanın, “anima” ya da arzunun dolayımsız akışı...  Tanıdık olan;  Nesli'nin tuvallerinde “Büyük Beden”in ya da  “kadın oluşun” gözüne dönüşüyor.

Kıvrılan beden, açılan ağızlar; hep bedenin devinimiyle uğraşıyor ressam... Sarının salınımı, titreyen melenkolisi ve grinin gölgesiyle parlayan, açılan bir yüzey. Bedenin kıvrımı ve sancısı insanlığımızın gözüne evriliyor sarsıntılı güncelliğiyle. Bakan mıyız? Yoksa bakılan mı olduk hep...

Genç kuşağın güçlü fırçalarından Nesli Türk  “Corpus Magnum” resimleriyle bu bakışı sorgulamaya çalışıyor bıkmadan.  Büyük bir bedeniz aslında hepimiz!

 

“Corpus Magnum” 11 Mart-1 Nisan 2019 tarihleri arasında MERKUR’de izlenebilir.

bottom of page