top of page

SERDAR KAYNAK | ÇOĞUNLUK KAYGISI
3 NİSAN - 27 NİSAN 2019

Güç, Tel strüktür üzerine bakır sargı ve oksidasyon 100 x 200 x 16 cm, 2019 .jpeg

SERDAR KAYNAK'IN “ÇOĞUNLUK KAYGISI” SERGİSİ MERKUR’DE 

Serdar Kaynak’ın ‘’Çoğunluk Kaygısı’’  adını verdiği kişisel sergisi 3 Nisan 2019 Çarşamba günü MERKUR’de açılıyor. 

Çoğunluk Kaygısı sergisi, içgüdüsel olarak gelişmekte olan teknolojiyle gittikçe belirsizleşen ve öngörülemez geleceğimizin politik kurgusu üzerine odaklanan bir sergi.

Çoğunluk Kaygısı sergisi merkezine, doğada hali hazırda var olan, organik kodların otomatik işleyişine dayanan iletişim biçimleriyle bir toplumsal yapı ve politik düzen oluşturan arıları alarak, bu politik düzeni yorumlayıp ütopyalar ve distopyalar uçurumunda kurgular yaratıyor.

Sergide, arıların politik yaşamlarının, Kabullenmek isimdeki eserde kozalarda başlayıp Çoğunluk Arzusu eserinde arzunun yavaş yavaş kristalleşmeye başladığı ama yine de masum bir baharı andıran bir ekosistemden sonra İstila isimli eserde aşırılıkların kitche göndermede bulanan bir estetikle hükümran olmaya başladığı ekosisteme geçer.

Serdar Kaynak’ın sergideki nerdeyse tüm eserleri organik malzemelerle oluştururken bununla birlikte aynı zamanda, konuya içkinlik bağlamında iktidar ilişkisinin köküne götüren bir şekilde, her birinde onlara kimliklerini verecek kimyasal tepkimeler kullanması ayrıca dikkat çeken bir unsur. Eserlerin kimliğine yansıyan bu durum konuya içkinlik bağlamında görsel estetikle eserlerin tümünde ve sergi genelinde bir bütünlük oluşturuyor. 

Çoğunluk Kaygısı 3- 27 Nisan 2019 tarihleri arasında MERKUR’de izlenebilir.

bottom of page