top of page

DE FAKTO
16 ŞUBAT - 16 MART 2024

2.jpg

“DE FAKTO  KARMA SERGİSİ MERKUR’DE 

 

AHMET ELHAN, ALPER AYDIN, ANTONIO COSENTINO, BENGİSU BAYRAK,

BERKAY CAN YILMAZ, BEYZA TURAK, DİLARA AKAY, EDA GECİKMEZ

FERHAT ÖZGÜR, GÜLŞAH BAYRAKTAR, LALEPER AYTEK, MEDİNE IRAK, MEHMET ALİ BORAN, ÖZGE ENGİNÖZ, RAFET ARSLAN, SALİHA YILMAZ, TEMUR KÖRAN

 

KÜRATÖR BERAL MADRA

 

Bu karma sergi Türkiye’deki Güncel Sanatın İlişkisel Estetik üretimlerini gerçekleştiren bir grup sanatçının üretimleri ile izleyiciyi tarih-sonrası ve hakikat-sonrası denilen küresel düzende düşünsel, zihinsel ve ruhsal durumunu yeniden değerlendirmeye davet ediyor.

Geçtiğimiz yüzyılda insanlar yaşamı olumsuz etkileyen her türlü felaketi yaşadıktan sonra, bu yüzyılda da devam eden benzer olumsuzluklar karşısında insan yaşamını ve doğa varlığını odağına alan dengeli bir barış ve huzur ortamı için çözüm arayışında.

 

Bu sergide de şu temel sorulara yanıtlar bulunabilir: “Sanatsal ve kültürel üretimler şimdiki zaman ve geleceğe yönelik olarak hangi mesajları veriyor? “İlgili sanatsal ve kültürel malzemenin araştırılması yoluyla kamusal epistemoloji ve eğitime nasıl yol gösteriyorlar? “, “Küresel sanat ve kültür ortamında bu yapıtlar nasıl aktif bir pozisyon oluşturuyor?” Özellikle günümüzdeki savaş ve krizlerin yarattığı endişe ve umutsuzluk için sanat üretiminin izleyici ile karşılaşmasındaki bu sorular, sorunların karşısında insanın nasıl davranması gerektiğine de ipuçları verebiliyor.  

 

İlişkisel Estetik sanat ve kültür ürünleri küresel ekonomik rekabette başarıyı belirlemekte ve dünyadaki ekonomik ve siyasal kutuplaşmalar arasındaki sınırları sömürebilecek bir iletişim ve bilgi alışverişini oluşturmaktadır. Bu sergideki resim, heykel, fotoğraf, video, yerleştirme, performans tekniklerindeki görüntüler, nesneler uluslararası kültür sahnelerinin önemli oyuncuları olarak gündeme yerleşmiştir. Bu bakımdan, İlişkisel Estetik adıyla tanımlanan bu görsel sanat üretimleri, özgür, geniş ve açık düşünsel-görsel söylemleriyle, bölgelerin farklı siyasal, ekonomik, kültürel tezahürleri arasında iletişim, iş birliği, eşitlik ve karşılıklılık alanı açan DE FAKTO olgudur.

Beral Madra, Aralık 2023

 

*De Facto veya de Fakto, "gerçekte", "uygulamada", "fiilen", "fiili" ya da "pratikte" anlamında kullanılan Latince deyiş.

bottom of page