top of page

HALIM AL KARIM | HIDDEN
8 EKİM - 5 KASIM 2012

5-761.jpeg

HALIM AL KARIM'İN “HIDDEN” SERGİSİ MERKUR'DE

Irak doğumlu sanatçı Halim Al Karim’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi ,  XVA Galeri Dubai ve Galeri Merkur işbirliğiyle, 8 Ekim -  5 Kasım 2012 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor. “Hidden”  başlıklı sergide, sanatçının “Hidden Love”  ve “Hidden Goddess” serilerinin yanısıra pek çok farklı konseptte ürettiği  işler yer alıyor.

 

Halim Al Karim, Orta Doğu ve Asya’dan Amerika’ya kadar geniş bir alanda, provokatif fotoğraf stiliyle biliniyor. “Hidden Love” ve “Hidden Goddess” serilerinde, politika, insan doğası ve “Saklı” olma fikri üzerine yoğunlaşan Al Karim, saklı kalmış bir aşkı – herkesçe deneyimlenen ama kelimelere dökülememiş, yasaklanmış, karşılıksız ya da sevdalanmanın ilk evrelerinde olan bir aşk- betimliyor.

Karim’in Irak’ta yaşadığı dönemden aldığı ilhamla ortaya çıkan “Hidden Love” işi, parlak gözleri dışında tüm fotoğrafın yarı saydamlaştırıldığı, suskun kalmaları için ağızları bantlarla kapatılmış bir kadın portresi içeriyor.   “Hidden Goddess” serisinde ise, aynı teknikle yüzleri kapatılmış kadın portreleri yer alıyor. Her fotoğraf, peçeli kadın fikrinden hareketle,  ince bir katman halindeki siyah ipek bir kumaşla çerçeveleniyor. İpek katman, figürü daha da uzaklaştırarak, izleyiciyi, “Kim bu kadın? Neden bizden saklanıyor?”  sorularını tahmin etmeye çağırıyor.

Galeri Merkur, sizi,  8 Ekim 2012’de, bu heyecan verici işleri deneyimleyeceğiniz ve sanatçıyla tanışabileceğiniz serginin açılışına davet ediyor. 

bottom of page