top of page

OZAN OGANER | DILEMMA
9 KASIM - 27 KASIM 2012

Anchor 1
Guardian, 120x50x74 cm, Dantel, Resin, Akrilik, 2012 .jpeg

OZAN OGANER'İN “DILEMMA” SERGİSİ MERKUR'DE

MERKUR, heykel sanatçısı Ozan Oganer’in galerideki ilk, kariyerindeki üçüncü  kişisel sergisi olan “Dilemma”ya ev sahipliği yapıyor.  İzmirli sanatçının en son heykel işlerinin yer aldığı sergi, 9 Kasım – 27 Kasım 2012 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor. Heykel sanatına, dantel, iğne oyası gibi malzemeleri kazandıran sanatçı, bu sergide, kendine özgü tekniğini,  alışılmış materyalin yanısıra yeni bir malzemenin sınırlarını zorlayarak  genişletiyor.


Ozan Oganer, şimdiye dek kullandığı dantelin taşıdığı sembolik anlamın ötesine geçerek, malzemeyi hem biçim hem içerik bağlamında dönüşüme uğratıyor. Bu dönüşümün sonunda, yeni malzemesini dantel gibi işleyerek, istemli bir düşünceyle içine düştüğü ikilemi, işlerinin tematik zeminine de yansıtıyor. Bir yanda saflığı, erdemi, felsefi açıdan ilahi düşünceyi temsil eden figürlere, insan ruhunun karanlık ve şeytani olarak nitelendirilebilecek yüzlerini ortaya koyan figürler cevap veriyor. Kompozisyonel olarak birbirlerini tamamlayan figürlere, izleyiciyle iletişime geçen “sürpriz” bir iş de eşlik ederken, fetiş kavramını besleyen küçük detaylar da temayı zihinlerde diri tutmaya yardımcı oluyor. İnsanların gizli dürtülerini ortaya koyan sanatçı,  ruhun ikili yanına vurgu yaparken, iki malzeme  arasında gidip gelen figürleriyle kendi “Dilemma”sını yaratıyor.
 

MERKUR,  kendi ikilemlerini keşfetmek isteyen sanatseverleri,  başarılı bir heykel sanatçısının malzeme yolculuğuna davet ediyor. 

bottom of page