top of page

DUYGU SÜZEN | NABIZ
5 MART - 30 MART 2013

İsimsiz, Kağıt Üzerine Çini Mürekkebi, 120x160 cm, 2012 .jpeg

DUYGU SÜZEN'İN “NABIZ” SERGİSİ MERKUR'DE

MERKUR, başarılı genç sanatçılarından Duygu Süzen’in “Nabız” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının en yeni işlerinin yer aldığı,  05 Mart 2013 – 30 Mart 2013 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak olan sergi, insan-doğa ilişkisine genç bir sanatçının merceğinden bakma olanağı sunuyor.   

İnsanı, doğanın bir parçası olarak kabul eden ve varoluş bilincini sanat üretiminin duyumsattıklarıyla özdeşleştiren Duygu Süzen, bu bağlamda betimlediği görüntüleri, “anı/bellek” açısından geçmişe ait öz-yaşamsal mekanlardan aldığı ilhamla kurguluyor. Sanatçının, resimlerin içinde ve dışında olan kişi olarak, istemli bir şekilde yarattığı takip alanı, izleyiciyi, resme odaklarken, içsel yoruma açık bir nitelik kazandırıyor. Sanatçı, izleyiciyi bu yorumlama sürecine dahil ederken, kendisi, resimdeki mekanda var olan öznenin duygu durumunun nabzını tutuyor.  Duygu Süzen, mekan-figür ilişkisini doğa-insan ilişkisi üzerine konumlandırırken, çini mürekkebi ve suluboyanın kağıt üzerindeki birlikteliği de, işlerin duygusal derinliğini artırıyor. 

 

MERKUR, sanatseverleri, Duygu Süzen’in belleğinden günümüze getirdiği anılarını, farklı tekniği ve içsel bir yorumuyla kağıda aktarışını izlemeye davet ediyor.

bottom of page