top of page

HASAN PEHLEVAN | EŞİT
5 NİSAN - 30 NİSAN 2013

Kümelendirme, 150 x 180 cm, Tuval Üzerine Karışık Teknik, 2013 .jpeg

HASAN PEHLİVAN'IN “EŞİT” SERGİSİ MERKUR'DE

MERKUR, genç sanatçılarından Hasan Pehlevan’ın  “Eşit” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı,  05 Nisan 2013 – 30 Nisan 2013 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak olan sergisinde, Op-Art akımına atıfta bulunan en son serisini izleyiciye sunuyor. 

Algısal psikolojiyi  ve görsel teorileri kavramsal açıdan bir araya getirerek, Op-Art fenomeni üzerinden izleyicideki alımlama durumunu sorgulayan Hasan Pehlevan, çalışmalarında, iddialı söylemlerden uzak, mütevazi bir formsal “Eşit”liği öne sürüyor. “Göz”ün, eserlere dikkatli bir bakışıyla rahatça çözümlenebilecek olan görsel önermeler, aynı zamanda Gestalt psikolojisi ve buna ilişkin “algı” ve algısal örgütlenme” konularını masaya yatırıyor.  Sanatçı, Op-Art’ın,  bireylerdeki uyaranlar-tepkiler sistemini merkeze alıp, kendisini temellendiren yaklaşımından hareketle tuvalin biçimsel sınırlarını yeniden yorumluyor. 

MERKUR, izleyiciyi, Hasan Pehlevan’ın, sanatın ilk rolünden aldığı referansla ortaya koyduğu üretimini keşfederek, sanatın tarihi üzerine tekrar düşünmeye davet ediyor. 

Anchor 1
bottom of page