top of page

İLKE KUTLAY | BALANS
17 EYLÜL - 5 EKİM 2012

ilke_kutlay-771.jpeg

İLKE KUTLAY'IN “BALANS” SERGİSİ MERKUR'DE

MERKUR, yeni sezonu genç sanatçılarından İlke Kutlay’ın “Balans” isimli sergisiyle açıyor. Sanatçı,  bir önceki sergisinin çizgisini, kariyerindeki dördüncü, Merkur’deki ikinci kişisel sergisi olan “Balans”ta da sürdürüyor. Yapıtlarında kullandığı hayvan figürleri ve melankolik etkiyle kendine özgü bir dil geliştiren Kutlay, bu kez etkiyi güçlendirerek, insan figürlerini de bu melankoliye dahil edip, trajikomik yönü kuvvetli “Sirk” temasına yöneliyor. 

 

Genç sanatçı, seçtiği figürleri, gerçek dünyadan kopuk, gösterişli ve eğlenceli tavırlar sergileyen karakterler olarak resmederken, doğal ortamlarından koparılmış hayvan figürlerini de aynı sahne içerisine yerleştiriyor. Sanatçının işlerindeki tüm öğeler, yaratılan mekanda yapay bir şekilde yerlerini alarak bu ironiye ortak oluyor, insan ve hayvan figürleri arasındaki ilişki, kendiliğinden bir balans oluşturuyor. Biçimsel olarak kurguladığı bu dengeyle masalsı atmosferler yaratan İlke Kutlay, resimlerinin en önemli ayırt edicisi olan boya, ışık ve renk tekniğiyle temanın etkisini güçlendiriyor. 

 

İlke Kutlay’ın Balans isimli kişisel sergisi, Pazar hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında Galeri Merkur’de görülebilir. 

diyor. 

bottom of page