top of page

NİLAY ÖZENBAY | AKIŞ
8 NİSAN - 29 NİSAN 2023

IMGL8017-min.jpg

NİLAY ÖZENBAY'IN “AKIŞ/FLOW” SERGİSİ MERKUR’DE 

Nilay Özenbay’ın ikinci kişisel sergisi “AKIŞ”, 08-29 Nisan 2023 tarihleri arasında MERKUR’de izleyiciyle buluşuyor. 14 heykelin yer alacağı serginin metnini İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden, Dr. Mimar Çiğdem Eren kaleme aldı:

“Yaşamın içinde yön bulma duygumuzu anlamlı kılan, rahatlatan, bize iyi gelen bir bakış açısıdır “akış”. Her insan bilinçli veya bilinçsiz yaşamının bazı dönemlerinde kendini “akış” içine bırakır. Bu kişinin farkındalık düzeyi ile ilgilidir. Sistemin içinde kendimizi “an”da kalmaya bırakmak bir teslimiyettir. Farkındalığa dönüşmeye başladığında yaşamın anlamı olur. Enerjinin kolay akmasına yol açar. Güçlü bir haz duygusuna ulaştırır, buna karşılık derin bir konsantrasyon gerektirir.

Akış: zamansal bir senaryosu olan doğrusal olmayan anlam katmanları içinde farklı durumları barındırır, yaşamın kodlarını değiştirir. Çünkü sistemin içinde akış: bazen çoğalan, azalan, kapsayan, yolunu bulan matematiksel kurgusu olan bir olgudur. Nilay Özenbay’ın çalışmaları bir anlamda teslimiyet öyküsünü içerir. Yaşamın içinde bilinçaltı; aldığımız kararlar, karşı çıkışlar yaptığımız işlere yansır ve duygularımızla bütünleşir. Bunun formülü yoktur, ancak üretimlerde anlam (vücut) bulur.”

Nilay Özenbay, Işık Üniversitesi Görsel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünden 2015 yılında birincilikle mezun oldu.

bottom of page