top of page

ŞEVKET SÖNMEZ | ISTANBULGRADE
11 MART - 4 NİSAN 2015

ŞEVKET SÖNMEZ “İSTANBUL BEYEFENDİSİ VE EKREM” _ “THE ISTANBUL GENTLEMAN & EKREM” 61x48 cm

ŞEVKET SÖNMEZ'İN “ISTANBULGRADE” SERGİSİ MERKUR’DE 

Sanatçı Şevket Sönmez “ISTANBULGRADE” adlı yeni sergisinde İstanbul Boğazı’nda yalın ayak yürüyerek boy vermeyi deniyor. Akıntı ne kadar şiddetli? Sular ne kadar derin? Sergi 11 Mart – 4 Nisan tarihleri arasında MERKUR’de görülebilecek.

 

Şevket Sönmez açılışını 11 Mart’ta MERKUR’de gerçekleştireceği kişisel sergisinde insana aynı anda her şeyden yakın ve uzak durabilen İstanbul imgesini rüyalardan kendisine; kendisinden rüyalara doğru yönelerek oluşturmaya çalışıyor. Bu sergideki resimler sahip olma arzusu, hayal, rüya, dokunuş, rüzgâr ve derin akıntıların getirdiği delilikle ilgili. Sanatçı daha önce geliştirdiği büyük boyutlu suluboya çalışma tekniğini bu sergiyle beraber uç noktalara taşıyor. Farklı malzemelerin kullanımından oluşan özgün bir teknik, zengin bir görsel dünyayla buluşuyor. Boğaz manzarası ile bir sokak köpeği veya yakın bir arkadaşın tümü aslında sanatçı için İstanbul’u anlatan birer imge.

 

Şevket Sönmez’in eserleri, İstanbul denilince akla ilk gelen 'peyzaj' konseptinden uzak resimler. Bugün artık İstanbul pek çok kişiye göre içinde yaşamı sürdürdüğümüz bir kentin ötesinde çoğu zaman özlem, sevgi ve nefretle anılan bir 'durum'u ifade eder. Sanatçı da “ISTANBULGRADE” sergisinde yer alan eserlerini bu gibi çeşitli durumlardan yola çıkarak oluşturuyor. İstanbul Boğazı’nın akıntısı ve gerilimi Şevket Sönmez’in suluboya ve mürekkep gibi akışkan materyallere olan merakıyla buluşarak yeni bir anlam kazanıyor. Çocuksu gerçekçiliğin önemine inanan sanatçı, yöntem olarak dolaysız bir anlatım biçimi geliştirmeye çalışırken; süperpoze imgeler, farklı perspektiflere bağlı figür ve objeleri eklektik kompozisyonlarda buluşturuyor.

 

Şevket Sönmez'in kişisel sergisi 11 Mart – 4 Nisan tarihleri arasında MERKUR’de görülebilir.

bottom of page