top of page

EYLÜL DENİZ | KARANLIK SULAR
9 ARALIK 2022 - 7 OCAK 2023

 

Basın Bülteni

EYLÜL DENİZ’İN “KARANLIK SULAR” SERGİSİ MERKUR’DE 

 

Eylül Deniz’in, daha önceki sergisinde olduğu gibi bu sergide bir araya getirilen eserlerinde de her şeyden çok ‘aşırılık’, uç noktaya ulaşma isteği ve çerçeveye sığamama hali hakimken; eserler duygu ve düşüncelerin, dille ifade edilemeyecek kadar yükselmesinin yansıması olan görsel bir yoğunluk sunuyor. Resimlerin adeta tuvalden taşan halleri, aslında bir şairin dilin sınırlarını zorlamasına benziyor. Bu eserler dilin yetmediği noktada ortaya çıkan görsel bir haykırış gibi, bakanı karanlık ve derin sulara, kaotik bir dünyaya, gelgitlere, ruh hali dalgalanmalarına, medcezirlere ve her şeyi sonuna kadar zorlayan bir ‘dipsomani’ye davet ediyor; eserlere eşlik eden şiirler de bu görsel yoğunluğa dilsel bir boyut katıyor.

 

Kesinlikten çok belirsizliğe önem veren ve hazır kalıpları ihlal etmekten çekinmeyen eserler, yeni bir görsel ve dilsel arayışı da yansıtırken izleyiciyi, dil-öncesi bir dünyayı hissettiren ifade arayışıyla karşı karşıya getiriyor. Görsel üretimlerini de tıpkı şiirleri gibi hayati bir ifade olarak gören Eylül Deniz, kendi resmini ve şiirini ‘ehlileştirilemez’ diye tanımlıyor. Buradaki ‘ehlileştirilemezlik’ alışık olduğumuz üsluplardan daha yabani, daha vahşi ve daha kontrol edilemez bir görsel arayışın izlerini sürüyor: Volkanik bir patlama ya da derin karanlık sulara dalmak gibi...

 

Eylül Deniz’in malzeme ve kompozisyonun sınırlarını zorladığı, görsel imgelerle şiiri, görüntüyle dili bir araya getirdiği Karanlık Sular 7 Ocak 2023’e kadar MERKUR’de görülebilir.

Çapa 1
bottom of page