top of page

BİR SOHBET
21 KASIM - 15 ARALIK 2016

"BİR SOHBET" HEYKEL SERGİSİ MERKUR’DE 

Sanatçılar: Biliana K Voden Aboutaam, Aysun Bozuklu, Görkem, MIP (Modern Industrial Project ) , Ozan Oganer, Santiago Villanueva, İbrahim Gençer Yüzer

"Bir Sohbet" sergisi  7 farklı disiplin ile çalışan sanatçıların hazırladıkları heykellerden oluşuyor. Birbirinden gerek teknik, gerek malzeme, gerek anlatım dili olarak farklı eserlerin birbirleriyle aralarındaki görsel ilişkiyi sorguladığı bir sohbete imkan tanıyan sergi, izleyenlerini farklı kültürler, farklı sanatçı kimlikleri arasında gezintiye çıkarırken, onların ortak söylemlerini keşfetmeye davet ediyor.

Sergide mitolojik karakterlere, dini olgulara, ölüm ve doğum kavramlarından ‘’güzellik’’ ve ‘’estetik’’ kavramlarına uzanan geniş bir kavram yelpazesinde üretilen işler arasında geziniyoruz. Teknik olarak ise her sanatçının kendi özgün tekniğini, konusunun derinliği çerçevesinde işlemiş olması dikkat çekiyor. Ozan Oganer’in dantelleri, polyol malzemeye kendini bırakıyor, Santiago Villanueva’nın polistirol, lake ve akrilik malzeme ile ürettiği damlaları güzel bir andan koparılıp çıkarılmış bir fotoğrafa dönüşüyor. İbrahim Gençer Yüzer ‘’ölüm ve güzellik’’ konusunu led ışıklı bir çerçeveye sıkıştırarak, ölmek üzere olan bir geyiği avcısının gözünden görmemizi sağlıyor. Aysun Bozuklu polyester  malzeme ile yaptığı, bir tavşanı kulaklarından tutan kız heykeli ile sohbete katılıyor.  Yepyeni bir sanat oluşumu olan M.I.P (Modern Industrial Project) ilk defa izleyici karşısına çıkıyor.  Ve yeni bir heykeltraş olan Görkem parametrik tasarım tekniği ile oluşturduğu ‘’Bled’’ heykeli, ‘’Görkem’’ Serisinin  ikinci heykeli olarak sergiye dahil oluyor. Bulgar asıllı sanatçı Biliana K. Voden Aboutaam, holografik kutuların içine yerleştirdiği dijital heykellerini sergiliyor.

7 kişilik, farklı kökenlere ait sanatçı kadrosuyla ‘’Bir Sohbet’’ sergisi  21 Kasım 2016 tarihi ile MERKUR’de açılıyor.

bottom of page