top of page

HORASAN|“NE GAM BÂKİ, NE DEM BÂKİ”
14 EYLÜL - 15 EKİM 2022

horasan3.jpeg

HORASAN’ın “NE GAM BÂKİ, NE DEM BÂKİ” SERGİSİ MERKUR’DE 

 

“Horasan'ın resimlerinde 2010'dan günümüze almaşık bedenler alacakaranlığın ürkütücü ortamından uzaklaşır, boşluğa yerleşir, bağımsızlaşır, özgürleşir, sadeleşir. Sürrealist anlatı doğrudan bedenlerin doğayla bütünleşen imgelerine odaklanır; izleyici Horasan'ın sunduğu hakikati bu almaşık bedenlerin taşıdığı göstergeler üstünden yorum yapmaya çağrılır.

 

MERKUR’'de izlenen resim dizisinde de, Horasan 2018'de Ankara Siyah Beyaz Galeri'deki Serseri Örümcek başlıklı sergideki resimlerinde izlenen insan ve hayvanı bütünleştiren figürlerini bu kez iki yıldır yaşanan küresel virüs felaketini yaşayan dünyaya yerleştiriyor.  Horasan bu dizide üretimindeki yeni bir değişimi sunuyor. 

 

Hiciv özellikleri taşıyan, ama yine de acımasız almaşıklıktan vazgeçmeyen resimler, toplumun rahatsız edici güncel olaylarına ayna tutuyor ve tartışmayı kışkırtmak için gerçeküstücülük kullanıyor. Zamanın tedirgin edici iklimi, benzeri görülmemiş felaketler, ayrımcılık etkilerinin hiciv, karikatür, grotesk, mizah imgeleri izleyiciyi iyice baştan çıkarmayı hedefliyor. Bu bir baştan çıkarma yöntemi; bilinçli bir saçmalığı, alışılmış bir fanteziyi ve atılgan bir tekinsizliği kucaklayan bir dili öneriyor ve izleyicinin yaşamsal konularla ister istemez ilgilenmesini istiyor. Resimlerde güncel yaşamda yaygın sözcüklerin kullanılması, karmaşık gövdeli insanın mizahlaştırılması, yaygın illüstratif imgeler Horasan'ın bu resimlerle izleyicinin zorlanmadan zamanın gerçeğine ulaşmasını istediğini gösteriyor.”

 

Almaşık Bedenler, Tekinsiz Yüzler, Tepkili Sözler

Sergi metninden alıntı, Beral Madra 2022

bottom of page