top of page

BURAK KUTLAY | ANTHROPOSYNTETIC
11 KASIM - 1 ARALIK 2020

urun-104.png

“ANTHROPOSYNTETIC” SERGİSİ MERKUR’DE 

“Sentetik insan” anlamında kullandığı Antroposentetik sergisi, insanın içinde bulunduğu sisteme karşı olan farkındalığını ele alıyor.

İngilizcede “Anthropo” ve “Scene” (insan sahnesi) kelimelerinden türetilen “Antroposentetik” kavramı, aynı zamanda yapay ve bileşimli anlamına gelen sentetik kelimesi ve antropo kelimesinin birleşimini de gerçekleştirerek yapay olarak dünyayı değiştirme gücünü elinde bulunduran insanoğlunu işaret etmektedir.

“Kutlay resimlerinde, bireyin kendisi ile etrafını çeviren kent görünümlerini ve mimariyi ayırmıyor; tam tersi üst üste bindirerek gerçek anlamda insan-çevre ilişkisinin çok katmanlılığına işaret ediyor. Ne portreyi tek başına alıp yüceltiyor, ne de mimariyi bireyden soyutlayarak nefessiz bırakıyor. Resimlerin birçok mimari çizim ve kolajı da barındırıyor olması işte bu iç içeliği derinleştiriyor; birey, çevre ilişkisi üzerine yeniden düşünmeye çağırıyor.”  

Esra ALİÇAVUŞOĞLU, Ekim 2018.

Teknoloji, insan toplumunun ve faunasının gelişmesinde bir araç mı olacak? Yoksa kapital düzende kişisel çıkarlar sağlayan bir amaç mı olacak? Hiroşima ve Nagazaki’de kullanılan teknolojide olduğu gibi bu teknolojiler bir yıkım mı getirecek? Yoksa daha özgür, daha bireysel imkânlar ve olanaklar sunan pozitif gelişimi ve paylaşımı temel alıp yaşamı daha sürdürülebilir bir hale mi getirecek?

bottom of page