tr    en
geri

Fatma Tülin

Yüzler, Fısıltılar

09-03-2017 - 08-04-2017


 FATMA TÜLİN

F. Tülin’in MERKUR’deki ilk sergisi “Yüzler, Fısıltılar” 9 Mart- 8 Nisan 2017’de açılıyor.

Fatma Tülin sürekli yenilenmeyi,  yapıtlarında değişme yaratmayı önemseyen bir sanatçıdır. Bu kez de portrelerden oluşan  bir  sergi sunuyor. Sanatçı 38. kişisel sergisinde, “bakan” ve “bakılan” odaklarının gizemli ve zor ilişkilerini irdeliyor.  Roland Barthes şöyle diyor, “Bakış arar hep; birşeyi ya da birini, tedirgin bir işarettir  evrende. Bakma ediminde aktif ve pasif olanın sınırları belirsizdir.”

Ressam  bakılan mıdır?  Model  ona dimdik bakarken onu mu görür, yoksa kendi zihnindeki bir hedef midir o an gözünü  alan? Bu  belirsizlik sanatçıda  sıkıntı ve  endişe,  hatta bir tür yabancılaşma yaratır.

Gözün içine bakan,  baktığını  önemsemekte midir? Bu bir yakınlık işareti olabilir mi,  paylaşma  arzusu, ortaklık kurma arayışı… Yabancı olan  baktığını tanımak mı ister, bir merak mı yeralır  korkusuz bakışta, yoksa bu bir meydan okuma mıdır? Yabancılık  güvensizlik anlamına mı gelir?

Belki de her yüz ve her bakış sanatçının kendisidir, diyor F. Tülin. Hepsi sanatçının öz söylemini dile getirir.

F. Tülin,  Paris’te yaşadığı  mahallede  karşılaştığı yüzleri , onlardan yansıyan fısıltıları, tüm bu sorular aralığında yansıtıyor son sergisinde.

 Sergi 9 Mart 2017 tarihinden itibaren MERKUR’de görülebilir.